Polska posprzątana już po raz 22

To był wyjątkowy finał kampanii Sprzątanie świata ? Polska, która w tym roku przebiegała pod hasłem ?Wyprawa-poprawa?.

W całej Polsce działo się wiele od morza po góry, od wschodu po zachód. Patrolowano, sprzątano i edukowano ? mali i duzi pokazali, jak bardzo chcą żyć w czystym środowisku.

Działania w ramach ?Wyprawy-poprawy? rozpoczęto 18 września br. w Słupsku. Uczestnicy wydarzenia sprzątali, ale również poszerzali swoją wiedzę z zakresu segregacji odpadów, których zebrano ponad 3 tony. W akcji wzięło udział aż 6000 uczniów.

Kolejnego dnia udało się uprzątnąć jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Warszawy ? rezerwat Jeziorko Czerniakowskie, który od lat boryka się z problemem odpadów. Gospodynią wydarzenia była Mira Stanisławska-Meysztowicz, która ponad 20 lat temu zapoczątkowała akcję Sprzątania świata w Polsce, a towarzyszyli jej ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia: Ewelina Flinta i Grzegorz Kasdepke. Dołączyli do nich również wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej oraz z Zespołu Szkół nr 39 z Warszawy. Zebrano ponad 100 worków odpadów, dziesiątki butelek, puszek i kapsli. Ale były też prawdziwe ?skarby?: konewka, stoliczek, fragment pralki oraz głośniki. Tego dnia na uczestników czekało wiele atrakcji. Na stoisku Urzędu Dzielnicy Mokotów można było uzyskać informacje nt. systemu gospodarowania odpadami w Warszawie i Dzielnicy, a także realizowanego przez Fundację ?Ja Wisła? w ramach budżetu partycypacyjnego 2015 zadania edukacyjnego ?Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego? oraz prowadzonych badań naukowych dotyczących stanu Jeziora Czerniakowskiego. Pracownicy Urzędu opowiadali o miejscach na terenie rezerwatu i w okolicach wymagających uprzątnięcia. Na najmłodszych czekało ?miasteczko? sportowo-rekreacyjne. Ponadto na innych stoiskach przygotowano kolorowanki, krzyżówki i rebusy oraz ekozabawy, natomiast dorośli mogli rywalizować w konkursach wiedzy i zgniatania butelek na czas. Podczas wydarzenia nie zabrakło sympatycznej maskotki ? Pana Kartona ? zachęcającej warszawiaków do przyłączenia się do Klubu Zielonej Ręki, którego celem jest edukacja w zakresie właściwej segregacji odpadów opakowaniowych (w tym oczywiście zużytych kartonów po mleku i sokach). Umieszczając symbole zielonych rąk na specjalnej tablicy, goście mogli zamanifestować swoje poparcie dla Klubu i jego trzech podstawowych zasad: ?segreguję odpady, odpady opakowaniowe wyrzucam do odpowiednich pojemników na selektywną zbiórkę, wybieram opakowania z surowców odnawialnych?. Ponadto uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach czerpania papieru z wykorzystaniem pralki frani, które w uproszczony sposób demonstrowały przebieg recyklingu kartoników. A dla tych, którzy przynieśli ze sobą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przygotowano upominki ? torby ekologiczne. Dodatkowo na stoiskach można było dowiedzieć się więcej na temat szkodliwości zużytych urządzeń oraz sposobu ich właściwego zagospodarowania oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursach z nagrodami.

Czyste Gminy

Podczas tego wydarzenia miało miejsce jeszcze jedno ? zakończył się pierwszy społeczny Plebiscyt na Czystą Gminę. Oceniane były wszystkie gminy, i to nie przez specjalną komisję czy grupę ekspertów, lecz przez lokalne społeczności. Celem Plebiscytu było sprawdzenie aktualnej sytuacji i wyróżnienie tych gmin, które nie tylko dbają o utrzymanie czystości na swoim terenie, ale reagują na potrzeby swoich mieszkańców w tym zakresie. Biorący udział w głosowaniu internauci oceniali, czy: na terenie gminy panuje ogólny ład i porządek, gmina w sposób przystępny informuje o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reaguje na zgłaszane nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości i porządku.

Tytuł Czystej Gminy 2015 zdobyli

  • w kategorii gmin miejsko-wiejskich ? Kowalewo Pomorskie
  • w kategorii gmin wiejskich ? Pakosław
  • w kategorii gmin miejskich ? Nowy Sącz.

Ostatnie 20 lat kampanii ?Sprzątanie świata ? Polska? to przede wszystkim akcje sprzątania dzikich wysypisk. To działanie zapoczątkowane przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz było potrzebą chwili. Nie istniał systemu gospodarki odpadami, z jakim mamy do czynienia teraz. Pierwsza ustawa regulująca sprawy dotyczące utrzymania czystości i porządku weszła w życie w 1996 r. Za to ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku wskazała źródło finansowania działań związanych z usuwaniem dzikich wysypisk ? środki na ich uprzątnięcie mogą pochodzić z opłat pobieranych od mieszkańców za zagospodarowanie odpadów. Choć ostatnia kontrola NIK-u nie wykazała znaczącej poprawy, jeśli chodzi o zmniejszanie się liczby dzikich wysypisk, co potwierdził monitoring przeprowadzony przez Fundację w okresie od 27 czerwca do 11 lipca br. podczas Rowerowego Rajdu Ekologicznego, obejmującego ponad 60 gmin na wschodzie kraju, to faktem jest, że polska rzeczywistość odpadowa zmienia się. Coraz ważniejszą rolę odgrywają ?wytwórcy odpadów?? mieszkańcy. Najwyższy czas na współdziałanie mieszkańców z gminami w systemowej zbiórce odpadów oraz na pozbycie się niektórych nawyków, takich jak wybieranie przedmiotów jednorazowego użytku czy nonszalanckie zużywanie wody i energii. Bez bardziej aktywnej postawy oraz świadomych codziennych wyborów dzikie wysypiska nie znikną z naszych krajobrazów, nawet przy najwiekszym wysiłku gmin odpowiedzialnych za utrzymanie czystości i porządku.

Małgorzata Izdebska, Fundacja Nasza Ziemia