Wydarzenia
Pokaz nowych technologii i rozwiązań
Pod koniec stycznia przyszłego roku, warszawskie EXPO XXI zabłyśnie światłem ? to właśnie tam w dniach 27-29 stycznia odbędą się XXIV Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2016. Organizatorzy kuszą zwiedzających nie tylko interesującym sposobem prezentacji produktów, technologii i rozwiązań ponad 450 wystawców, ale także bogatym programem spotkań szkoleniowych dla blisko 2000 uczestników. Odbiorcami targów są architekci i projektanci, osoby odpowiadające za inwestycje w budownictwie przemysłowym i biurowym, za inwestycje publiczne i samorządowe, deweloperzy, producenci opraw i systemów LED-owych, jak i wyższa kadra dozoru technicznego. W ramach targów odbędą się: konferencje ?Technologia LED i OLED? i ?Architektura ? ŚWIATŁO ? Przestrzeń, szkolenie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, seminarium dotyczące oświetlenia drogowego oraz warsztaty z zakresu pomiarów fotometrycznych układów LED-owych. Równolegle odbędą się targi ELEKTROTECHNIKA oraz wystawa TELETECHNIKA. Szczegółowe informacje na temat nadchodzącej edycji targów można uzyskać na stronie internetowej: www.lightfair.pl.
Połączenie dwóch miast ? wystawa
Jeszcze do 27 grudnia br. możliwe jest zapoznanie się z wystawą ?Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa?. Jak informują organizatorzy ekspozycji ? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Archiwum Narodowe w Krakowie i Dom Kultury ?Podgórze?: ? 100 lat temu, 4 lipca 1915 r., na Trzecim Moście, nazywanym też mostem Krakusa, odbyła się podniosła uroczystość, która ostatecznie przypieczętowała połączenie dwóch miast: królewskiego wolnego miasta Podgórza i stołecznego królewskiego miasta Krakowa. Prezentowana wystawa jest poświęcona temu niezwykle ważnemu wydarzeniu, które zakończyło trwający kilkanaście lat proces powstawania Wielkiego Krakowa i zapewniło perspektywę dalszego rozwoju terytorialnego dla nowego organizmu miejskiego.
Organizatorzy ekspozycji sięgają kilka wieków wstecz, by zobrazować poprzez ryciny, obrazy, fotografie i inne zabytki, rozwój prawobrzeżnych terenów obecnego Krakowa, niegdyś należących do miasta Kazimierza, a od czasu pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. do austriackiej prowincji Galicja, w której prawie 130 lat istniało miasto Podgórze. Wystawę można oglądać w Domu Historii Podgórza.
Ostatnie pożegnanie
Z wielkim żalem żegnamy Śp. dr inż. Jacka Marcinkowskiego, wybitnego specjalistę w zakresie uprawy i hodowli bylin, który zmarł 9 listopada br. Zapamiętamy go jako cenionego wykładowcę, autora wielu branżowych publikacji, a także jako przedsiębiorcę, który wraz z rodziną prowadził szkółkę ?Byliny w pojemnikach ? J. J. Marcinkowscy?. Najbardziej w naszej pamięci zapadnie jednak jako propagator i producent bylin. Z pewnością jego ogrody bylinowe będą nam go zawsze przypominać.