Zamówienia sektorowe zostały uregulowane w rozdziale V działu III Ustawy z 29 stycznia 2014 r. Prawo zamówień publicznych (DzU z 2015 r. poz. 2164). Stanowią one lex specialis w stosunku do pozostałych przepisów ustawy.

Odrębne uregulowanie tego rodzaju zamówień wynika ze specyfiki działalności, w ramach której są udzielane, i nierozerwalnie łączy się z podmiotami, które prowadzą ten rodzaj działalności. Innymi słowy, przepisy dotyczące zamówień sektorowych stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy jednocześnie spełnione są przesłanki przedmiotowe i podmiotowe. 

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, działalność, z którą wiąże się zamówienie sektorowe, została określona w art. 132 ust. 1 pkt 4 P.z.p. i dotyczy tworzenia sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją lub dystrybucją wody pitnej albo dostarczania wody pitnej do takich sieci lub kierowania nimi. Ponadto z mocy art. 132 ust. 2 P.z.p. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne udzielające zamówień, o których mowa w art. 132 ust. 1 pkt 4 P.z.p., stosują przepisy odnoszące się do zamówień sektorowych również w przypadku zamówień dotyczących kanalizacji i oczyszczania ścieków oraz działalności związanej z pozyskiwaniem wody pitnej. Aby opisana działalność była objęta przepisami dotyczącymi zamówień sektorowych, musi być jednak wykonywana przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które posiadają status z...