Jak zapewne domyślają się nasi czytelnicy, słowo wstępne pisane jest przez redaktora ?na ostatnią chwilę?. Do końca prac nad powstaniem kolejnego wydania biedny pismak czeka, bo a nuż wydarzy się coś tak ważnego, spektakularnego, wyczekiwanego przez branżę, do czego brak odniesienia na naszych łamach byłby z pewnością zauważony i negatywnie skomentowany. Tak było i tym razem, a wstrzymywałam się z napisaniem tych kilku słów do Państwa, oczekując na publikację przez Rządowe Centrum Legislacji przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy Prawo wodne. Już 

18 października rzecznik rządu, Rafał Bochenek, pospieszył z informacją, która zelektryzowała śledzących rozwój prac nad projektem ustawy. Rzecznik zapowiedział, że ?zgodnie z osobistą decyzją pani premier, nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę?. To bardzo dobra wiadomość, prawda? Jednak nie uspokaja ona branżowców. Wodociągowców wciąż nurtuje pytanie o szczegóły związane m.in. ze stawkami opłat za pobór wód. Na odpowiedź trzeba jednak czekać. Nie znamy żadnych konkretów, ponieważ aktualny projekt ustawy nie został jeszcze udostępniony. A zatem wygląda na to, że w tym numerze nie będzie mi jeszcze dane odnieść się do tego tematu. Miesięcznik to nie news na portalu czy w gazecie codziennej i nadchodzi taki dzień, w którym czasopismo trzeba jednak oddać do druku?

W tym miesiącu sporo miejsca poświęcamy tematyce prawnej, nie tylko z uwagi na wyczekiwaną ustawę, ale także ze względu na ekskluzywny materiał, przygotowany pod egidą miesięcznika dzięki bez mała tytanicznej pracy prawników Kancelarii Z. Jerzmanowski i Wspólnicy.  Aż 100 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych odpowiedziało na ankiety wysłane przez nas wspólnie z Kancelarią, a na ich bazie powstał miarodajny raport prawny, dotyczący taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Jestem pewna, że nasi czytelnicy docenią tak rzetelnie przygotowany materiał. Zbliżający się koniec roku to właśnie czas raportowania i podsumowań, zatem Państwa uwadze polecam również kolejny z raportów, tym razem z dziedziny finansów, poświęcony nowej perspektywie finansowej inwestycji infrastrukturalnych w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym. 

Z kolei przygotowując dział ?Temat numeru?, zwróciłam się do szeregu wodociągowców z różnych stron Polski, pytając praktyków, z jakich technologii uzdatnia wody korzystają, od czego zależy wybór danego rozwiązania i na czym polega konkretna metoda? Pokłosiem jednej z tych rozmów jest wywiad z Iwoną Lasocką-Gomułą, starszym technologiem ds. produkcji wody w poznańskim Aquanecie, a w oparciu o pozostałe zebrane materiały powstał artykuł publikowany w tym dziale. 

Obawiam się, że po prostu musicie przeczytać bieżący numer od deski do deski? Zatem ciekawej lektury!

Anna Lembicz, redaktor prowadząca