Z Iwoną Lasocką-Gomułą, starszym technologiem ds. produkcji wody w Centralnym Systemie Zarządzania Aquanet, na temat metod uzdatniania wody stosowanych przez poznańskie przedsiębiorstwo wod-kan rozmawia Anna Lembicz. 

Anna Lembicz: Aquanet pozyskuje głównie wody infiltracyjne i podziemne, które charakteryzują się podwyższoną zawartością związków żelaza, manganu oraz jonu amonowego ? z jakich technologii uzdatniania wody korzystacie?

Iwona Lasocka-Gomuła: Eliminacja tych związków z wody dzisiaj jest bardzo dobrze rozpoznana, a stosowaną technologię dostosowujemy w celu wyprodukowania wody o jakości zgodnej z oczekiwaniami klientów. Nie ma problemu z utrzymaniem jej jakości w zakresie tych parametrów. Obserwujemy jednak, że związki żelaza w ciągu wielu lat odłożyły się na ściankach rurociągów, co podczas awarii lub planowanych płukań sieci staje się widoczne. W kluczowych dużych obiektach stosujemy pierwszy stopień uzdatniania wody, oparty na napowietrzaniu wody w układzie otwartym, przetrzymaniu wody w komorach reakcji i filtracji pospiesznej na złożu antracytowo-kwarcowym. W małych, lokalnych obiektach również stosujemy podobne systemy, lecz w układzie zamkniętym. Te rozwiązania technologiczne, niestety, nie eliminują z wody materii organicznej, która wpływa na wielkość dawki dezynfektanta. W SUW Mosina oraz SUW Gruszczyn mamy również drugi stopień uzdatniania wody, który oparty jest na ozo...