Raport: Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych: nowa perspektywa
W ostatnich latach zrealizowany został szeroko zakrojony program inwestycji infrastrukturalnych, w którym szczególną rolę odegrał sektor wodociągowo-kanalizacyjny. To jednak nie koniec nakładów na budowę i modernizację aktywów wod-kan. Warto zatem wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń i jak najefektywniej wykorzystać potencjał do dalszego rozwoju.
Na przestrzeni ostatnich lat Polska zrealizowała ambitny program inwestycyjny, który odmienił obraz krajowego sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Nakłady przeznaczone na rozwój infrastruktury poniesione od 2003 r. przekroczyły już poziom 87 mld zł i znacząco wpłynęły na dotychczasową dynamikę rozwoju.
Dzięki dużej wartości środków finansowych przeznaczonych m.in. na realizację zobowiązań akcesyjnych, długość sieci wodociągowej zwiększyła się w latach 2003-2015 w Polsce o ok. 28%. Prawdziwą rewolucję można jednak zauważyć w przypadku sieci kanalizacyjnej ? w analogicznym okresie wydłużyła się ona o blisko 117%.
Doprowadziło to do osiągnięcia udziału osób przyłączonych do sieci na poziomie niemal 92% w przypadku wodociągów, a także ok. 69% w odniesieniu do kanalizacji.
Finansowanie z funduszy unijnych ? perspektywa 2007-2013
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w latach 2009-2014 w środki trwałe związane z wodociągami oraz kanalizacją zainwestowano ok. 44,5 mld zł. Z dofinansowania przekazanego w ramach Programów Oper...