O inicjatywach podejmowanych w ramach programu Horizon 2020 z Marcinem Wróblewskim, kierownikiem projektów URBAN LEARNING i SHAR-LLM w Biurze Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, rozmawia Judyta Więcławska.

 

Program Ramowy Unii Europejskiej Horizon 2020 jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. W jakim zakresie mogą z niego korzystać polskie miasta?

Faktycznie, Horizon 2020 to największy program ramowy na rzecz innowacyjności w historii UE, który zastępuje kilka osobnych programów z wcześniejszej perspektywy finansowej, takich jak Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) i 7. Program Ramowy. Horizon obejmuje bardzo szeroki zakres tematów, na których wykonanie można pozyskać dofinansowanie, natomiast realizowane w programie projekty mogą skupiać się na działaniach innowacyjnych, badawczo-innowacyjnych lub wspierających.

Należy podkreślić, że w tym programie miasta ? tak jak inne jednostki non profit ? mogą otrzymać finansowanie w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dzięki Horizonowi zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej możemy wymieniać cenne doświadczenia oraz pozyskiwać nowych partnerów, a wszystko to w ramach współpracy przy realizacji naszych zadań, a także w celu dotarcia z innowacyjnymi ideami do mieszkańców i poznawania ich reakcji na proponowan...