Na szczeblu krajowym trwają prace weryfikacyjne nad V Aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Już wstępne oceny wykazały bardzo duży problem ze zrozumieniem przez gminy istoty Programu oraz właściwego planowania rozwoju sieci kanalizacyjnych w zależności od warunków topograficznych i wymogów środowiskowych.


Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych w wytycznych wyraźnie wskazał, że głównym dokumentem przygotowującym inwestycję jest program funkcjonalno-użytkowy (PFU) ? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (DzU z 2004 r. nr 202, poz. 2065, z późn. zm., t.j. DzU z 2013 r. poz. 1129). Datę rozpoczęcia opracowania PFU należało umieścić w kolumnie 37 sprawozdania. Niestety, w ogromnej większości gminy zlekceważyły ten szczegół. W sprawozdaniu KPOŚK, sporządzanym przez gminy za 2016 r., bardzo wyraźnie przypomniano o PFU. Istotą PFU jest wykonanie trzech wariantów technicznych dla jednej lokalizacji, z których gmina winna wybrać ten najlepszy pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.


Oczywiście, tych problemów w sprawozdaniach jest znacznie więcej. W artykule jednak skupiono się wyłącznie na planowaniu kanalizacji na terenach powodziowych. Skłania do tego przede wszystkim przepis za...