Od Redakcji
Jakie zmiany przyniesie nowe Prawo wodne? Czy czekają nas podwyżki cen wody? Czy potrzebny jest regulator rynku? Na część pytań znamy już odpowiedzi. Padły one podczas Międzynarodowego Kongresu ENVICON Water, który towarzyszył bydgoskim targom WOD-KAN.
Czy oświetlenie może być inteligentne? Raczej powiedziałabym, że nowoczesne, efektywne. Choć przyznać trzeba, że stosowane są systemy, które potrafią gromadzić i przetwarzać wiele informacji. Na takie właśnie coraz częściej stawiają polskie miasta. To tylko jeden z elementów coraz powszechniej wdrażanej idei smart city. Ale nie tylko. To także przykład oszczędnego i racjonalnego gospodarowania zasobami, a w tym przypadku ? energią.
Czy to już koniec zmian w przepisach dotyczących wycinki drzew na prywatnych posesjach? Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta, ale emocje w tej sprawie wcale nie minęły. Dowodzą tego dyskusje w wielu domach oraz polemiki na naszych łamach.
Tymczasem nadchodzi rewolucja w gospodarce wodnej. Jakie zmiany przyniesie nowe Prawo wodne? Czy czekają nas podwyżki cen wody? Czy potrzebny jest regulator rynku? Na część pytań znamy już odpowiedzi. Padły one podczas Międzynarodowego Kongresu ENVICON Water, który towarzyszył bydgoskim targom WOD-KAN. Na inne będzie trzeba jeszcze poczekać. Zrodzą się one zapewne w dyskusji, która jeszcze przed branżą.
Czas dynamicznych zmian to podsumowanie cyklu raportów prawnych opisujących aktualny stan branży wod-kan i przyszłe kierunki rozwoju. Obszerne opracowanie powstało na bazie ankiet wysyłanych do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i pozyskanych na tej podstawie cennych danych.
Rola w systemie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest często niesłusznie marginalizowana. Tymczasem pełnią one również dodatkowe funkcje centrów edukacji ekologicznej, a w niedalekiej przyszłości również miejsc wymiany rzeczy używanych oraz punktów napraw. Czy staną się one również centrami wydarzeń kulturalnych?
Magdalena Dutka
redaktor naczelna
?Przeglądu Komunalnego?