Praca w wykopach wymaga wyobraźni
Nawet płytsze od 1 m wykopy mogą być przyczyną zasypania lub upadku pracownika. Najczęściej jest to skutek: zaniedbania zasad bhp dotyczących prac w wykopach, pośpiechu i? oszczędności. Tymczasem polski rynek oferuje różnorodne produkty ułatwiające bezpieczną pracę: zarówno ogrodzenia, szalunki oraz urządzenia odwadniające, jak i sprzęt ochrony indywidualnej.
Szalunki z misją
Na budowie osiedla w Olsztynie, prowadzonej przez Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, uwagę zwracają szalunki produkcji spółki Kopras z Wronek. To własność podwykonawcy, także z Iławy ? firmy Waldemar Przywitowski ? Instalacje Sanitarne, CO i Gazowe, w której szalunków tych używa się od wielu lat, bo są niezawodne, zwłaszcza przy wykopach głębokich (do 6 m). Szalunków Kopras używają też pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie, gdyż sprawdzają się one w trudnym terenie, zwłaszcza w wąskoprzestrzennych wykopach wykonywanych w miejskiej zabudowie.
Tomasz Kiłyk, doradca techniczno-handlowy firmy Kopras na województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie, mówi, że świadomość zagrożeń u pracodawców zaczęła zwiększać się od 2007 r.: ? Odnotowaliśmy wtedy ogromny skok sprzedaży szalunków oraz ich wynajmu. Ostatnim hitem są aluminiowe, lekkie boksy segmentowe, idealne w razie kolizji z innymi instalacjami podziemnymi napotykanymi w wykopach. Boks o wymiarach 2050 x 1700 mm (L x H) razem z bardzo le...