Rozwój elektromobilności stanowi częściową odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyki, zanieczyszczeniem powietrza oraz zmianami klimatu. Nasza Izba popiera ten kierunek rozwoju transportu, także ze względu na możliwość synergii z rozwojem energetyki rozproszonej, wykorzystującej odnawialne źródła energii. 

W maju do konsultacji skierowano projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, mającej wraz z przyjętym w marcu ?Planem elektromobilności? oraz ?Krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych? stanowić podstawy rozwoju nowego sektora przemysłu, mogącego też pozytywnie wpływać na stabilizację sieci elektroenergetycznej. Niemniej rozwój pojazdów elektrycznych potraktowano jako zjawisko autonomiczne, bez odniesienia do ogólnej strategii rozwoju energetyki.

Natomiast znaczenie transportu elektrycznego jest ściśle powiązane z transformacją całej energetyki w kierunku energetyki rozproszonej i prosumenckiej, uwzględniającej także rozwój inteligentnej infrastruktury oraz budownictwa zeroemisyjnego. W takim kontekście samochód elektryczny jest niezbędnym ogniwem tworzonego łańcucha wartości. 

Nie opracowano jeszcze nowej polityki energetycznej Polski, jednak deklaracje i działania rządu wskazują na uznanie prymatu scentralizowanej energetyki węglowej. W tym kontekście można zakładać, że samochody elektryczne mają być zasilane energią produkowaną z węgla, co przyczyni się do znacznie...