20 lat Hydroprezentacji
Hydroprezentacje odbywają się od 1998 roku. Ich organizatorem jest Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach, od kilku lat przy współpracy Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego. Patronem merytorycznym wydarzenia jest Politechnika Śląska w Gliwicach Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Branżowo patronują jej Katowickie Wodociągi i Dąbrowskie Wodociągi.
Na sympozjum podejmowana jest aktualna tematyka dotyczącą szeroko rozumianej gospodarki wodno-ściekowej w wymiarze technicznym, ekonomicznym, społecznym i prawnym. Zakres problemów jest zawsze bardzo szeroki ? od ujęć wód powierzchniowych i podziemnych, przez funkcjonowanie zakładów uzdatniania wody i oczyszczanie ścieków, po działanie pompowni, sieci przewodów magistralnych i rozdzielczych, przyłączy wodociągowych, instalacji wewnętrznych oraz sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Uczestnikami sympozjum są naukowcy i praktycy ? projektanci, wykonawcy, eksploatatorzy i producenci infrastruktury wod-kan.
Dzisiejsze tematy branży
Hydroprezentacje niezmiennie od 20 lat analizują nowe wyzwania, przed którymi stoi branża wodociągowa. Tak było również w tym roku. Nie zabrakło najgorętszego tematu ? zmian w ustawie Prawo wodne. Szczegółowo opowiadał o nich dr Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, prezes Zarządu Tarnowskich Wodociągów.
Jubileusz 20-lecia Hydroprezentacji był także okazją do spojrzenia wstecz, trochę z nostalgią i trochę z dumą, na osiągnięcia branży. Sympozjum rozpoczęła seria wspomnień, zdjęć i informacji o poszczególnych edycjach konferencji pod hasłem ?20 lat minęło??. Jej uzupełnieniem było wystąpienie
prof. dr. hab. inż. Karola Kusia z Politechniki Śląskiej, zatytułowane ?20 lat Hydroprezentacji ? analiza i ocena merytoryczna dokonań w gospodarce wodno-ściekowej Polski w latach 1998-2017?.
Podczas Hydroprezentacji zaprezentowano 15 referatów. Mówiono o zapewnieniu bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę w sytuacjach kryzysowych, zapewnieniu jakości wody w trakcie dystrybucji, wykorzystaniu telemetrii w układzie zasilania sprzężonego w systemie SCADA w celu ograniczania strat wody oraz zarządzaniu zasobami wód, procesami produkcji i dystrybucji wody.
Były także prelekcje poświęcone możliwościom budowy sieci wodociągowych bezwykopowo wraz z oceną kosztów tych inwestycji, problemom regulacji pompowni sterowanych falownikami i budowie systemu zarządzania wodami deszczowymi. Ponadto w ramach sympozjum omówiono planowane efekty projektu RadomKlima.
Uczestnicy spotkania mieli okazję uzyskać informacje na temat produktów oraz nowych rozwiązań i technologii oferowanych przez firmy ? partnerów konferencji: Hobas, Złote Runo, PAM Saint-Gobain i Jafar.
Wyjątkowe spotkanie
Gościem specjalnym sympozjum był kapitan Krzysztof Baranowski, niezwykle charyzmatyczny człowiek, który jako pierwszy i dotychczas jedyny Polak dwukrotnie sam opłynął kulę ziemską. Krzysztof Baranowski jest też dziennikarzem, autorem 20 książek oraz ponad 50 filmów dokumentalnych o tematyce morskiej, a także nauczycielem, twórcą ?Szkoły pod Żaglami?.
Żeglarz podzielił się anegdotami z podróży, pokazując żeglarstwo jako sport, którego zasady można stosować również po zejściu z pokładu jachtu. Mówił, co dzieje się z emocjami w sytuacji zagrożenia, stresu i braku komfortu oraz jak mogą one wpłynąć na relacje i zachowania ludzi. W ten sposób przekazał wiedzę z zakresu zarządzania ludźmi oraz umiejętności angażowania ich w realizację celów.
W tym roku konferencja Hydroprezentacje odbyła się m.in. pod patronatem medialnym czasopisma ?Wodociągi-Kanalizacja? oraz Portalu Komunalnego.
Agnieszka Jaszkaniec