Gospodarka na żądanie
Gospodarka na żądanie
Ekonomia współpracy, dzielenia się (ang. sharing economy) mogłaby być szansą rozwojową dla wielu miast w Polsce. Czym jest, jakie niesie korzyści i czy samorządy są nią zainteresowane?
Sharing economy to ekonomia współdzielenia, której podstawowym założeniem jest fakt, że nie musimy posiadać określonych zasobów na własność, żeby mieć do nich dostęp i w pełni z nich korzystać. ? W ekonomii współdzielenia kupujemy sobie dostęp do określonych zasobów: rzeczy i usług tylko w tym czasie, w którym z nich korzystamy, bez konieczności dysponowania nimi, gdy nie są nam potrzebne ? mówi Adam Jędrzejewski, twórca i prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto. Wówczas służą one innym osobom zamiast pozostawać nieużytymi. W ten sposób ta sama grupa osób zaspokaja swoje potrzeby przy wykorzystaniu dużo mniejszej ilości zasobów na zasadzie współdzielenia.
Według Sylwii Ajdys z ShareSpace ? platformy wynajmu współdzielonych przestrzeni biurowych ? sharing economy odpowiada na współczesne dążenie do ekologicznych rozwiązań i tworzenia przyjaznych stosunków społecznych. Ludzie wyświadczają sobie usługi bezpośrednio lub po prostu razem pracują, kupują, ...