Polska Izba Gospodarki Odpadami w opinii do projektu ?Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym?, adresowanej do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, poparła kluczowe założenia i cele procedowanego obecnie w Parlamencie Europejskim pakietu GOZ-u.

W nowym modelu gospodarczym ważną rolę odgrywać będzie gospodarowanie odpadami, chociaż fundamentem zrównoważonej, niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki powinno być przede wszystkim zapobieganie powstawaniu odpadów oraz ich przygotowanie do ponownego użycia. Potrzebujemy bowiem przede wszystkim trwalszych i nadających się do naprawy i recyklingu produktów. Wiąże się to z koniecznością ścisłej współpracy, na każdym etapie projektowania i ?życia? produktu, pomiędzy podmiotami projektującymi produkty, producentami, przedsiębiorcami wprowadzającymi je na rynek, odbierającymi odpady lub zużyte produkty oraz recyklerami.

Liczne zagrożenia

PIGO w swej opinii zwraca uwagę, że realizacja założeń i celów GOZ-u, w wymiarze zarówno krajowym, jak i wspólnotowym, wiąże się jednak w praktyce z licznymi zagrożeniami, które zapewne będą powodować konieczność korekty przyjętych założeń. Założenia GOZ-u nie uwzględniają na obecnym etapie w dostatecznym stopniu dynamiki i zmian na rynku, np. załamania w ostatnich miesiącach międzynarodowego rynku na surowce wtórne spowodowanego wprowadzeniem przez Chiny zakazu importu surowców pochodzenia o...