Żyć w inteligentnym mieście
Zmieniający się świat oddziałuje na strukturę miast i wpływa na funkcjonowanie mieszkańców. Jakość życia w polskich miastach wzrasta. Co zrobić, by lepiej czuć się w inteligentnym mieście?
Niektóre polskie miasta dorównują już jakością życia standardom, które znamy z Europy Zachodniej. Są coraz bardziej zielone, czystsze, lepiej oświetlone i mają efektywne rozwiązania komunikacyjne. Nowoczesne technologie wspierają dynamiczny rozwój oraz przyczyniają się do podnoszenia standardu życia mieszkańców. Rolę innowacji trudno przecenić, ale równie istotne jest, by dostosowywać je do struktury danego miasta. Ważne są też edukacja i rozwój świadomości poprzez prezentowanie dobrych praktyk, czyli tego, co robią lokalne władze i czego oczekują sami mieszkańcy, aby w ich miejscowościach żyło się lepiej. Przykładem miasta promującego wdrażanie nowych technologii i inteligentnych rozwiązań w zgodzie z tym, czego oczekują mieszkańcy, jest Lublin.
Gotowi na elektromobilność
Strategia rozwoju Lublina na lata 2013-2020 została wyrażona w formie czterech obszarów rozwojowych: przedsiębiorczości, akademickości, otwartości i przyjazności. ? Przeszliśmy całą dotychczasową drogę rozwoju idei smart city ? od zachwytu samymi technologiami wdrażanymi w miastach do przekonania, że w centrum zainteresowania jest człowiek i jego potrzeby ? mówi Artur Szymczyk, wiceprezydent Miasta Lublin. ? Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, opraco...