Jak jest przyszłość RIPOK-MBP, czy po 2027 roku tych zakładów nie będzie? Takie deklaracje się pojawiają, ale nie do końca wiadomo, co za nimi się kryje. Na pytania dotyczące przyszłości branży dyskutowano podczas Międzynarodowej Konferencji ?Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów?, która odbyła się pod koniec kwietnia w Libercu.

Chińskie embargo na import surowców wtórnych nie musi być zmorą. To raczej szansa dla rozwoju recyklingu w Polsce. W ślad za nim pojawić się powinien dodatkowy impuls rozwojowy dla całej gospodarki, w tym znaczący wzrost liczby miejsc pracy.

Branża gospodarki odpadami ma wizję rozwoju, potrafi wskazać obszary koniecznych zmian na poziomie legislacyjnym i mechanizmy wsparcia ekonomicznego określonych działań. Plonem Konferencji w Libercu będą rekomendacje, które trafią do władz centralnych. Czy zostaną wzięte pod uwagę? To dopiero czas pokaże.

Przyszły budżet Unii Europejskiej będzie skromniejszy. Nie oznacza to jednak, że zabraknie wsparcia na projekty rozwojowe. Profesor Jerzy Buzek zapowiada, że w kolejnej perspektywie finansowej w jednej dziedzinie nastąpi nawet wzrost nakładów ze strony UE. Będzie to wsparcie efektywnego wykorzystywania badań naukowych w celach rozwojowych (B+R). Najwięcej pieniędzy zarezerwowanych zostanie w trzech dziedzinach: energetyce, ochronie środowiska i zdrowiu.

? Musimy też wypracować uczciwe zasady współpracy pomiędzy nauką i biznesem, nauczyć się wybierać najlepsz...