Szara strefa marginesem czy standardem?
Problemy, które ujawniły się w ostatnich kilku latach w branży gospodarki odpadami, nie wynikają z braku odpowiednich aktów prawnych, których mamy raczej nadmiar, ale generalnie z braku stosowania i egzekwowania tego prawa.
Diagnozę obecnej sytuacji gospodarki odpadami przedstawiono obszernie w różnych stanowiskach branży gospodarki odpadami, a także organów kontroli, np. raportach NIK-u. Również Państwowa Rada Ochrony Środowiska w swojej opinii z grudnia 2014 r. dość krytycznie wypowiedziała się w powyższej sprawie, wskazując na poważne zagrożenia realizacji przez Polskę celów roku 2020. Dzisiaj ważne jest, abyśmy wspólnie potrafili obiektywnie ocenić obecną sytuację, w tym pozytywne zjawiska systemowe i poważne zagrożenia dla dalszego rozwoju oraz podjąć pilne działania dla budowy efektywnego ekonomicznie i ekologicznie systemu gospodarowania odpadami w Polsce, zgodnego z hierarchią postępowania z odpadami oraz zasadami zrównoważonego rozwoju.
Syndrom słabego państwa
W branży gospodarki odpadami nadal odczuwamy syndrom słabego państwa polskiego, które nawet własnych aktów prawa nie potrafi skutecznie wdrożyć i egzekwować. To z kolei czyni prawo wyłącznie ?papierowym zapisem?, którego dość powszechnie się nie przestrzega, a w to miejsce rozwijają się szara strefa i różnego rodzaju patologie, które drenują rynek i budżet ze środków. Szacuje się, że w całej szeroko pojętej branży odpadowej corocznie ?wyparow...