Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na chińskim rynku oraz potrzebę implementacji nowego systemu gospodarki odpadami, uwzględniającego założenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta, należy stwierdzić, że stoimy wobec konieczności wzmocnienia branży recyklingu i intensyfikacji selektywnej zbiórki.

Dzięki tego typu działaniom za kilka lat będziemy mogli osiągnąć ambitne cele w zakresie recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych, jakie w kwietniu br. przyjął Parlament Europejski.

Chiny zamknęły rynek

W czasie, kiedy w Parlamencie Europejskim trwały prace związane z przyjęciem zaostrzonych norm w zakresie recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych oraz ograniczenia składowania odpadów poprzez przyjęcie unijnego pakietu legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia zmian w sześciu dyrektywach odpadowych, rząd w Pekinie poinformował Światową Organizację Handlu, że z początkiem 2018 r. zostanie zamknięty chiński rynek poprzez wprowadzenie zakazu eksportu 24 rodzajów odpadów, w tym m.in. tworzyw sztucznych i papieru.

Niektóre organizacje już od lat zgłaszały wątpliwości, czy odpady eksportowane do Chin rzeczywiście były poddawane procesom recyklingu, szczególnie że wysyłano tam surowce wtórne słabej jakości, zanieczyszczone, których nie można było sprzedać w Europie.

Chiny jako kraj będący największym przetwórcą tworzyw sztucznych na świecie potrzebuje rocznie kilku milionów ton surowcó...