Nowe zanieczyszczenia a ROP
Dzięki ramowej dyrektywie wodnej kraje członkowskie podjęły długotrwały wysiłek związany z dążeniem do dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Niestety, wciąż pojawiają się nowe wyzwania i kolejne zagrożenia dla jakości wód i zdrowia człowieka, spowodowane jego działalnością.
Z tego względu coraz częściej mówi się o problemie mikroplastiku, farmaceutyków, substancji zaburzających układ dokrewny, biocydów itd. Ani oczyszczalnie ścieków, ani stacje uzdatniania nie są przygotowane technologicznie i nie mają obowiązku usuwania tych substancji z wody. Przecież to nie wodociągi odpowiadają za nowe zanieczyszczenia, to nie wodociągi powinny poprzez taryfę finansować wszelkie nowe wyzwania.
Współodpowiedzialność za produkt
EurEau proponuje zaadaptować rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP). ROP to rozwiązanie dedykowane branży odpadowej. Po raz pierwszy pojawiło się w latach 80. XX w. po to, aby usprawnić gospodarkę odpadami opakowaniowymi. OECD definiuje ROP jako element polityki środowiskowej, kiedy odpowiedzialność producenta rozszerzona jest na etap po konsumpcji. W ramach pakietu Komisji Europejskiej dotyczącego gospodarki w obiegu zamkniętym pojawiła się propozycja wzmocnienia tego mechanizmu w branży odpadów stałych. Za produkt oraz wszystko to, co pozostanie po jego konsumpcji, odpowiedzialny będzie wprowadzający produkty na rynek. Będzie on więc musiał finansować zarówno selektywną zbiórkę...