Czy w związku z proponowanymi przez rząd zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii zmieni się również polityka względem uruchamiania źródeł finansowania dla inwestycji? I czy w obecnej sytuacji w ogóle powinna się zmieniać?

lutym 2017 r. Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na łamach ?Czystej Energii? stwierdził, że środkiem do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego w obszarze energetyki jest m.in. zapewnienie dywersyfikacji źródeł energii, a co za tym idzie, konieczność rozwoju stabilnych źródeł OZE:
? Na największe wsparcie mogą liczyć przede wszystkim te technologie, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Oznacza to, że mniejsze wsparcie przeznaczone będzie dla instalacji produkujących energię z wiatru  oraz ze słońca ? mówił w udzielonym wywiadzie1.

Te słowa potwierdza poniekąd wykaz umów na dofinansowania dla OZE, które w 2017 r. podpisał NFOŚiGW. Pieniądze były przeznaczane przede wszystkim na wytwarzanie ciepła ze źródeł geotermalnych oraz z biomasy.

Na przykład w ramach poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą 21,6 mln zł dofinansowano projekt zwiększenia wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Przedsiębiorstwo
Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej otrzymało z kolei 10,5 mln zł na budow...