Skutki ustawy Prawo wodne
Ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU z 2017 r. poz. 1566, z późn. zm.) wprowadziła zasadniczą zmianę administracyjną. Prawie wszystkie sprawy administracyjne związane z wodą i ściekami trafiły do całkowicie nowego tworu administracyjnego, a mianowicie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Statut Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej Wody Polskie) opublikowano jako Załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 grudnia 2017 r. (DzU z 2017 r. poz. 2506). Strukturę Wód Polskich stanowią następujące jednostki organizacyjne: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, regionalne zarządy gospodarki wodnej, zarządy zlewni i nadzory wodne.
Nieuniknione kłopoty
Tylko w teorii urzędy marszałkowskie miały ?przekazać? doświadczonych pracowników z dziedziny wody i ścieków do struktur Wód Polskich. Duża większość nieomal 6000 pracowników Wód Polskich to byli pracownicy RZGW i melioracji. Do tego dopiero w kwietniu 2018 r. uregulowano sprawy związane z Kodeksem pracy, praktycznie odrzucając zapewnienia ministra środowiska z 2017 r. o podwyżkach, zasadach umów itp. W tej sytuacji tylko wyjątki zasiliły Wody Polskie z urzędów marszałkowskich. Jak się wydaje, to właśnie ma wpływ na przygotowanie struktur Wód Polskich do rozstrzygania spraw związanych z gospodarką ściekową.
Procesy inwestycyjne nie mogą mieć przerw, nawet jeżeli wydawanie decyzji i postanowień jest przygo...