Współczesne wyzwania dla polskiej urbanistyki
Od redaktorów
Kto to jest urbanista, kim jest, na czym się zna? Chcemy spróbować odpowiedzieć na naszych łamach na to pytanie w sytuacji kryzysu legislacyjnego i metodologicznego systemu planowania, braku unormowań prawnych dla wykonywania tego zawodu, a także w sytuacji wzrostu społecznego zainteresowania problematyką urbanistyczną i potrzeby szerszej wiedzy w tym zakresie.
Jakie pożytki z urbanistów ma lub może mieć społeczeństwo?
Termin ?urbanistyka? zrodził się w Anglii z początkiem XX wieku, gdzie prawo z 1909 r. zobowiązało władze lokalne do sporządzania planów użytkowania terenu. Podobne regulacje przyjęto też w odrodzonej Polsce. Zakres działalności urbanisty zmieniał się w ciągu ostatnich stu lat, obejmując coraz nowsze kompetencje i formuły wykonywania zawodu, których efekty przekładają się na jakość przestrzeni, w której żyjemy. Nie można przy tym zawężać zakresu ich kompetencji tylko do czynności projektowych i administracyjnych, prowadzonych w trójkącie urbanista ? samorząd ? administracja rządowa. Urbanistyka to coś więcej i chcemy to wykazać.
Wiedza o przestrzeni oraz umiejętność jej planowania i projektowania są nieodzowne na każdym poziomie w rozwoju kraju. Mimo iż przy okazji reform ustrojowych polski system planowania przestrzennego został zdemontowany, rozproszono kadry związane z planowaniem przestrzennym i stracono ciągłość wiedzy w tym zakresie. Mimo tego też, że sprymitywizowany i korupcjogenny s...