Konkluzje VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbył się pod koniec czerwca w Gdyni pod hasłem ?Jutro miasta ? miasto jutra?, wskazują, że rozwój polskich miast wymaga sformułowania nowej, kompleksowej polityki urbanistycznej, która powinna uwzględnić najważniejsze postulaty, wywodzące się z idei miasta europejskiego.

Polityka ta musi być przede wszystkim zorientowana na usuwanie systemowych barier i przyczyn deformujących struktury przestrzenne. Do takich także należy zaliczyć usuwanie złych skutków zaszłości historycznych, wynikających z cech gospodarki scentralizowanej i upadłego ustroju realnego socjalizmu. Nowa polityka urbanistyczna powinna mieć na celu realizowanie nowego modelu urbanizacji, przystającego do nowych wyzwań współczesnego społecznictwa informacyjnego i jego coraz większej mobilności przestrzennej.

Kompleksowa wizja rozwoju

Przyjmujemy, że podstawą polskiej polityki miejskiej powinien być ? wpisany w ustawę zasadniczą ? paradygmat rozwoju zrównoważonego, którego istotnym atrybutem jest ład przestrzenny ? strategiczna urbanistyczna polityka państwa powinna zmierzać do osiągania wieloaspektowej wizji rozwoju miast i sieci osadniczej. Powinna ona tworzyć podstawy rozwoju miasta bezpiecznego i zdrowego, zapewniającego wysoką jakość życia, konkurencyjnego i innowacyjnego, o rozwiniętych mechanizmach społeczeństwa obywatelskiego. Takie miasto powinno być zintegrowane z otoczeniem przestrzen...