Karczew zgodny z ideą smart city
Przykład miasta i gminy Karczew pokazuje, że również małe samorządy mogą skutecznie rozwijać się w duchu idei smart city, a co bardzo istotne ? mogą efektywnie wdrażać innowacyjne rozwiązania, na które często trudniej zdecydować się większym ośrodkom.
Idea smart city nie jest skierowana tylko do wielkich miast, ale do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje małe ojczyzny w duchu otwartości i zrównoważonego rozwoju.
Nie tylko dla metropolii
Małe i średnie miasta nie zamykają się na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w duchu smart city. Co więcej, często są pionierami w tym zakresie. Przykładem może być mazowiecki Karczew, który jako jeden z pierwszych polskich samorządów z sukcesem wykorzystuje formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale to nie jedyny wyraz innowacyjnego podejścia do zarządzania w tej gminie.
Mieszkańcy małych miejscowości czy średnich miast mają takie samo prawo do dostępu do nowoczesnych usług podnoszących jakość życia jak ci, którzy mieszkają w metropoliach i sporych aglomeracjach. Kluczowy aspekt jest jeden ? wdrażane smart rozwiązania muszą być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz rozwiązywać problemy i wyzwania gmin. Skala problemów i wyzwań może być, oczywiście, różna, ale cele są podobne ? efektywniejsze gospodarowanie zasobami, zapewnienie coraz wyższej jakości życia oraz podnoszenie jakości usług miejskich.
Innowacyjne myślenie
Kar...