Innowacyjne termiczne przekształcanie osadów ściekowych. Cz. II
Osad ściekowy jest produktem ubocznym, pochodzącym z instalacji oczyszczania ścieków i jest mieszaniną złożoną z wody, materii organicznej, żywych oraz martwych mikroorganizmów oraz innych zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych (np. metale ciężkie, PAH itp.). Przedmiotem przekształcania termicznego jest zwykle osad ściekowy po stabilizacji oraz odwodnieniu (mechanicznym)1.
Niedawna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii2 uznaje osad ściekowy za OZE, zaś Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach w praktyce uniemożliwia ich składowanie3. Stanowi to siłę napędową prac nad nowoczesnymi technologiami termicznego przekształcania osadów ściekowych (TPOS).
W poprzednim numerze miesięcznika przedstawiliśmy innowacyjne rozwiązania polegające na zgazowaniu i witryfikacji w obrębie jednej instalacji. W drugiej części artykułu przedstawiamy koncepcję instalacji.
Toryfikacja osadów ściekowych
Toryfikacja to proces cieplny o dużych możliwościach w zakresie modyfikacji oraz poprawy własności różnych paliw stałych niskiej jakości4-6. Ten proces termicznej waloryzacji paliw stałych zachodzi przy podwyższonej temperaturze (typowy zakres: 250°C do 300°C), przy braku (lub znacznym niedoborze) tlenu. Toryfikacja ma duże perspektywy jako proces wstępnej obróbki cieplnej paliwa stałego za...