Polskie samorządy alarmują, że ingerencja państwa w lokalne prawa i ograniczenie miejscowych praw przybiera na sile. To najpoważniejsze, ale nie jedyne zarzuty, jakie pod adresem władz państwowych skierowały do Rady Europy największe organizacje samorządowców w Polsce.

Samorządowcy ze Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Powiatów Polskich przedstawili swoje uwagi, zastrzeżenia i zarzuty podczas spotkania ze specjalną delegacją Komitetu Monitorującego Przestrzeganie Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego ? jednej z komisji CLRAE Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.

 

MSWiA o zarzutach samorządów

Polski samorząd terytorialny ma ważną i ugruntowaną pozycję ustrojową w Polsce. Skala jego działalności jest bardzo znacząca. Polska jest jednym z bardziej zdecentralizowanych państw członkowskich UE. Samorządy są filarem w takich obszarach jak przede wszystkim: oświata, opieka żłobkowa, świadczenia rodzinne, pomoc społeczna, opieka zdrowotna i ochrona zdrowia.

Trzy lata po pierwszych wyborach samorządowych, w 1993 r., do życia powołana została Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ? w tym roku obchodziliśmy 25-lecie jej istnienia. Jest zatem związana z samorządem niemal od początków jego istnienia. KWRi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php