Od Redaktora
Początek roku to dobry moment, by przyjrzeć się najważniejszym zmianom w przepisach w zakresie prawa ochrony środowiska ? zarówno tych obowiązujących od niedawna, jak i planowanych w najbliższym czasie. Współpracujące z naszym wydawnictwem kancelarie prawne na bieżąco opisują te kwestie, m.in. na łamach miesięczników ?Przegląd Komunalny? oraz ?Wodociągi-Kanalizacja?. W publikacji ?Plus Komunalny? postanowiliśmy zebrać najbardziej aktualne informacje.
Bez wątpienia jedną z najważniejszych zmian w gospodarce odpadami, wprowadzonych w 2018 r., była lipcowa nowelizacja ustawy o odpadach, która miała stać się odpowiedzią na falę pożarów składowisk i magazynów, które wiosną i latem przetoczyły się przez Polskę.
Jak zauważają przedstawiciele branży, część przepisów (również wykonawczych) budzi kontrowersje. Chodzi nie tylko o obowiązkowy monitoring, zabezpieczenie roszczeń, konieczność spełnienia wymogów przeciwpożarowych, ale także o bardzo restrykcyjne podejście do odpowiedzialności członków zarządów i rad nadzorczych. Część prawników stwierdza nawet, że zapisy te są niezgodne z Konstytucją. Dlatego już kilka miesięcy po nowelizowaniu przepisów ustawy o odpadach instytucje zrzeszające przedsiębiorców gospodarujących odpadami mówią o konieczności jej nowelizacji przy okazji zmian w przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw. W tej ostatniej zmiany miały wejść w życie od 1 stycznia br., ale już na poziomie konsultacji st...