Zamiast wyrzucać, lepiej naprawić
Dzięki takim rozwiązaniom zachowania proekologiczne staną się w Polsce wreszcie realne i namacalnie korzystne dla każdego obywatela. Dotąd bycie ekologicznym było tylko uciążliwością ? ze względu na wielość obowiązków do wypełnienia.
GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, ang. circular economy) to efektywne wykorzystanie zasobów ? zarówno naturalnych, jak i przetworzonych ? przez ich maksymalne, bo wielokrotne, użycie.
Długa droga do GOZ-u
Wdrożenie przez samorządy założeń GOZ-u pozwala na minimalizowanie negatywnych skutków działania systemu gospodarki odpadami, zwielokrotnienie zysków (bezpośrednich i pośrednich), a także uzyskanie wartości dodanych, choćby w postaci poparcia dla samorządu ze strony lokalnej społeczności, ochrony środowiska czy mniejszych kosztów funkcjonowania samorządu.
Polskie samorządy nie realizują jeszcze w całości założeń GOZ-u. Na razie przyswajają jedynie niektóre jego elementy, tj. wykorzystują odnawialne źródła energii, produkują energię z odpadów czy wprowadzają recykling. Dzieje się to w różnej skali i z różnym natężeniem. Nowe szlaki na mapie GOZ-u w Polsce przecierają darmowe punkty naprawcze starych sprzętów RTG czy AGD.
W przypadku punktów naprawy mamy do czynienia z zachowaniem najrozsądniejszym i najwłaściwszym z punktu widzenia ekonomicznego. Naprawy starych lub uszkodzonych przedmiotów są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. To typowe zachowanie, znane ze sło...