Wpływ przemysłu na jakość powietrza
Z analiz wynika, że za przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 i benzo(a)piren odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny, którego udział w zanieczyszczeniu powietrza może wynosić ponad 80% w zależności od regionu. Zgodnie z raportem ?Ocena jakości powietrza za 2015 r.?, wykonanym przez Inspekcję Ochrony Środowiska, spośród 46 stref, na które nasz kraj jest podzielony, stwierdzono przekroczenia na obszarze 39 stref ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10, 23 stref ze względu na przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłu PM2,5 oraz 44 stref ze względu na przekroczenie poziomu docelowego benzo(a)pirenu. Wpływ dużych źródeł punktowych (przemysłu) na stężenia szkodliwych substancji w powietrzu nie przekraczał 10%. Niewielkie oddziaływanie przemysłu na jakość powietrza podyktowane jest kilkoma względami:
- emitory (kominy) w zakładach przemysłowych nie stanowią tzw. niskiej emisji, która odpowiada za powstawanie smogu,
- w procesach spalania paliw stosowane są urządzenia oczyszczania spalin,
- przepisy ochrony środowiska w ostatnim dziesięcioleciu znacznie zaostrzyły wymogi emisyjne dla zakładów w obszarze ochrony powietrza.
Polityka ekologiczna Unii Europejskiej szczególnie widoczna jest w sektorze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, który postrzegany jest jako główny truciciel ze względu na spalanie paliw, stanowiących największe źródło emisji szkodliwych substancji do powietrza....