Spada tempo wzrostu budownictwa mieszkaniowego

W 2018 r. oddano do użytkowania o 3,3% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Oznacza to jednak znaczny spadek dynamiki wzrostu liczby mieszkań, ponieważ w roku 2017 wzrost wynosił 9,1%. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Ale spadek dynamiki wzrostu jest tu jeszcze większy.

Według wstępnych danych Głównego urzędu Statystycznego1, w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. oddano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań, tj. o 3,6% więcej niż przed rokiem. Inwestorzy dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form budownictwa, tj. deweloperzy i inwestorzy indywidualni, oddali do użytkowania odpowiednio 111,6 tys. mieszkań (6,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku) i 66,7 tys. mieszkań (1,4% mniej).

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,5% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w roku 2018 (z tego deweloperzy wybudowali 60,4%, a inwestorzy indywidualni ? 36,1%). Więcej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (3 tys. wobec 2,3 tys.). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 3,5 tys. mieszkań, tj. o 6% więcej niż przed rokiem. Syntetyczne dane w tym zakresie z podziałem na formy budownictwa przedstawia tabe...