Unifikacja wizerunków miast na przykładzie małej architektury
Dobrze zagospodarowana i spójna przestrzeń publiczna wpływa na pozytywny wizerunek miasta wśród mieszkańców, inwestorów i turystów. Jak zadbać o stylistyczną konsekwencję małej architektury? Czy nowoczesny design nie zaburzy wizerunku tradycyjnego miasta?
Świadome tworzenie spójnego wizerunku miasta to jedno z najważniejszych zadań pracowników samorządów miejskich. Rozumieją to m.in. włodarze Poznania, którzy wraz z ekspertami opracowali i wdrożyli wiele dokumentów, dzięki którym ujednolicono krajobraz miejski. Przy okazji inwestorom zaoszczędzono dodatkowych procedur związanych m.in. z akceptacją projektów dotyczących zagospodarowania różnych przestrzeni małą architekturą.
Katalog i system informacji
W Poznaniu stworzono Katalog Mebli Miejskich, którego głównym zadaniem jest uporządkowanie małej architektury umieszczonej w przestrzeni publicznej miasta. Zamieszczone w nim przykłady ławek miejskich, koszy na śmieci, słupków oraz stojaków rowerowych można zastosować w każdej inwestycji, bez konieczności uzyskania dodatkowych akceptacji, m.in. Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Mała architektura prezentowana w katalogu nie jest sygnowana konkretną marką producenta mebli miejskich. Uwzględnione przykłady to zdjęcia ilustrujące meble miejskie, wykonane zgodnie z zadanymi parametrami, tak by nie faworyzować żadnej firmy
Przykłady mebli miejskich przyporządkowa...