Mechanizmy korozyjne w kanalizacji sanitarnej
Korozja to proces niszczenia materiałów pod wpływem reakcji z otaczającym środowiskiem. Pojęcie to było początkowo stosowane wyłącznie w stosunku do metali. Obecnie mówi się także o korozji betonów i tworzyw sztucznych1. Zasadniczo korozję dzieli się na elektrochemiczną oraz chemiczną, jednak istotny udział mikroorganizmów w procesach korozyjnych sprawia, że mówi się także o korozji mikrobiologicznej czy też biokorozji.
Korozja mikrobiologiczna to procesy wywołane lub przyspieszane obecnością mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby, glony itp.1. Korozja betonu nie jest wywoływana przez mikroorganizmy bezpośrednio, ale produkty ich metabolizmu powodują zmiany w środowisku, które mogą działać destrukcyjnie. Najważniejsze rodzaje bakterii wpływające na korozję, to1:
bakterie żelazowe,
bakterie redukujące siarczany (SRB),
bakterie utleniające siarkę (SOB),
bakterie azotowe (nitryfikujące i denitryfikujące),
bakterie redukujące rozpuszczony w wodzie tlen.
W systemach kanalizacji najczęściej dochodzi do degradacji elementów metalowych ? pomp, rurociągów, armatury, drabinek, włazów oraz elementów betonowych ? studni, kanałów, zbiorników. Procesy korozyjne w tych systemach mają mechanizmy mieszane, ze względu na środowisko przewodzące prąd (ścieki), występowanie licznych substancji silnie reaktywnych chemicznie oraz istotny wpływ mikroorganizmów.
Ścieki bytowe są agresywne w...