Energetyka rozproszona szansą na rozwój miast i gmin
Jakość powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Niedotrzymanie dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu grozi Polsce wysokimi karami. Najskuteczniejszym działaniem w rozwiązaniu kluczowego problemu, jakim są indywidualne źródła ciepła, nie jest wymiana starych pieców na nowe, ale zastąpienie ich ciepłem systemowym.
Wytwarzanie i dystrybucja energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej, wydaje nam się sprawą oczywistą, z którą mamy do czynienia w codziennym życiu od zawsze. Większość osób niezwiązanych zawodowo z tą tematyką wyobraża sobie, że energię produkuje się ze spalania paliw, najczęściej kopalnych. I w zasadzie tak to obecnie wygląda, szczególnie w naszym kraju. Na potrzeby wytwarzania energii spala się ogromne ilości węgla kamiennego oraz brunatnego, w mniejszym stopniu gazu ziemnego czy oleju. W Polsce funkcjonują ogromne elektrownie węglowe, m.in. Elektrownia Bełchatów, będąca największą elektrownią na świecie wykorzystującą węgiel brunatny. Energia elektryczna wyprodukowana w Bełchatowie zaspokaja około 20% potrzeb Polski.
Wielkie elektrownie węglowe stanowią scentralizowany system produkcji energii, który istnieje w Polsce od bardzo dawna. Niektóre elektrownie mają również odbiorców dla wytwarzanego przez nie ciepła. Jest ono wykorzystywane przez mieszkańców i okoliczne przedsiębiorstwa. W większości jednak produkcja ciepła na potrzeby indywidualnych użytkowników odbywa się w inny sposób, mianowi...