Forum Ochrony Środowiska: o GOZ i firmach 5.0
Od gospodarki obiegu zamkniętego nie ma odwrotu, wprowadzają ją europejskie i polskie strategie. Co to oznacza w sektorze wodno-ściekowym? O tym m.in. dyskutowali w kwietniu w Warszawie uczestnicy Forum Ochrony Środowiska.
Na doroczne spotkanie branży wodno-ściekowej zorganizowane pod patronatem miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie przyjechało 130 wodociągowców, naukowców, przedstawicieli struktur rządowych i samorządu.
Polska droga do GOZ
Głównym tematem pierwszego dnia forum była gospodarka obiegu zamkniętego. Jak wygląda polska droga do GOZ, mówili Sławomir Mazurek z Ministerstwa Środowiska oraz Jan Staniłło z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. ? Zamykanie obiegów jest rewolucją w funkcjonowaniu gospodarki, ale już teraz widać, że ma duże poparcie społeczne i nawet na etapie przedlegislacyjnym niektóre przedsiębiorstwa same wdrażają dobre wzorce, wprowadzając wyprzedzająco np. biodegradowalne opakowania ? wskazywał Mazurek. ? Przedsiębiorstwo, które dysponuje odpadem, musi nim zarządzać, a nie myśleć tylko jak się go pozbyć? podkreślał Staniłło. ? Często do tego potrzebna jest odwaga i dopuszczenie do współpracy innych podmiotów ? dodał.
Dr Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a zarazem prezes Tarnowskich Wodociągów zauważył, że istotą pracy sektora jest właśnie obieg zamknięty. ? My, oczyszczając ścieki, re...