Odory: problem technologiczny i społeczny
Odory to problem, z którym borykają się zakłady zagospodarowania odpadów oraz oczyszczalnie ścieków, przemysł rolny i spożywczy, ale i samorządy, np. wskutek zjawisk przyrodniczych i pogodowych. Był on przedmiotem konferencji ?Skuteczne zarządzanie odorami w gospodarce komunalnej?, która odbyła się w Gdańsku w dniach 2?4 kwietnia br.
W konferencji, organizowanej po raz drugi, wzięło udział 110 specjalistów, przedstawicieli nauki, biznesu, urzędów i samorządów. Problem jest bowiem coraz uciążliwszy, czego dowodem jest rosnąca liczb skarg zgłaszanych do inspekcji ochrony środowiska. W ubiegłym roku odnotowano ich 2500.
W ramach dwóch dni obrad odbyły się cztery sesje, podczas których eksperci od uciążliwości zapachowych zaprezentowali prawie 30 referatów. Poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące odorów: aspekty prawne, metody oceny i pomiarów, rozwiązania techniczne mogące minimalizować odory oraz praktyczne doświadczenia w rozwiązywaniu tego problemu na wybranych przykładach. Program spotkania powstał we współpracy z Politechniką Wrocławską i Politechniką Gdańską, redakcją branżowego miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? oraz jego wydawcą, firmą Abrys.
Podczas konferencji przedstawione zostały m.in. obowiązujące w wybranych krajach Europy oraz w Polsce, a także planowane na poziomie krajowym przepisy prawne w kwestii odorów. Zwrócono szczególną uwagę na obecnie przygotowywany projekt ustawy o minimalnej odległości...