? Produkty z tworzyw sztucznych wykorzystywane są zbyt krótko w porównaniu z inwestycją w ich produkcję ? uważa Daniel Calleja Crespo, dyrektor generalny ds. środowiska w Komisji Europejskiej. Według szacunków, 95% wartości opakowań z tworzyw sztucznych, czyli między 70 a 105 miliardów euro rocznie, jest tracone poprzez wytwarzanie jednorazowych produktów. Na dodatek mniej niż 30% odpadów z tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi. Wskaźniki składowania i spalania odpadów z tworzyw sztucznych pozostają wysokie, odpowiednio 31% i 39%.

Przemawiając podczas marcowej konferencji IdentiPlast w Londynie, Daniel Calleja Crespo powiedział, że działania UE nie są wymierzone w tworzywa sztuczne. Ich celem jest znalezienie rozwiązania problemu odpadów z nich powstających. ? Przemysł tworzyw sztucznych ponosi współodpowiedzialność branży za rozwiązanie obecnych problemów środowiskowych związanych z odpadami. Jednakże nie można zapomnieć o korzyściach płynących z tworzyw sztucznych i o wartości materiału pod koniec fazy użytkowania, która musi być zawrócona ? podkreślał Javier Constante, prezydent PlasticsEurope.

Za deklaracjami muszą jednak iść działania, które powinny wynikać lub być inicjowane przez odpowiednie regulacje prawne i instrumenty ekonomiczne. Cieszy zatem informacja, że Komisja Europejska zaproponowała podatek obejmujący każdą tonę nienadających się do recyklingu wyprodukowanych tworzyw sztucznych. Jak stwi...