Zagospodarowanie odpadów medycznych

W Polsce w placówkach medycznych powstaje ok. 220 tys. ton odpadów rocznie. 80% tej masy stanowią odpady komunalne, niestwarzające zagrożenia sanitarnego. Z kolei 20% to odpady medyczne, które są niebezpieczne i wymagają odpowiedniej utylizacji.

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2013 r. poz. 12), odpady medyczne powstają w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.

Obszar pozamedyczny ? np. kosmetologia, studia tatuażu, tzw. medycyna estetyczna, opieka długoterminowa ? wymaga odrębnych regulacji prawnych, ponieważ obecny stan prawny wyklucza go z definicji odpadów medycznych. W konsekwencji obszar ten jest pozbawiony wytycznych dotyczących zasad zagospodarowania odpadów potencjalnie zakaźnych.

Postępowanie z odpadami medycznymi

O tym, jak zagospodarować odpady medyczne, rozmawiano podczas 17. edycji Konferencji ?Postępowanie z odpadami medycznymi?, która odbyła się 14-16 maja 2019 r. w Bydgoszczy. Wzięli w niej udział dyrektorzy jednostek służby zdrowia, przedsiębiorcy, szefowie spalarni odpadów niebezpiecznych, a także reprezentanci administracji samorządowej i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Podczas spotkania, zorganizowanego przez firmę Abrys, omówiono nowoczesne technologie unieszkodliwiania odpadów medycznych,...