Współpraca miast partnerskich przynosi wymierne korzyści. Dobre wzorce i doświadczenia wykorzystywane są w wielu dziedzinach, w tym także w ochronie środowiska.

Niemal każdy samorząd, niezależnie od wielkości i położenia, ma swojego zagranicznego partnera. Nierzadko współpraca odbywa się z kilkoma, a nawet kilkunastoma ośrodkami. I choć mieszkańcy nie zawsze dostrzegają realne korzyści z międzynarodowej współpracy samorządowców, nie znaczy to, że ich nie ma ? i to w różnych sferach, począwszy od kultury i turystyki, przez rozwiązania administracyjne, proekologiczne czy edukacyjne, a na stricte komunalnych kończąc. Ma to sprzyjać rozwojowi i poprawie komfortu życia mieszkańców.

Dla prezydentów, burmistrzów czy wójtów partnerstwo miast to możliwość wprowadzania w swoich gminach rozwiązań z różnych części świata. W jego ramach można rozwijać realną współpracę gospodarczą, naukową czy kulturalną. Adaptacja sprawdzonych wzorców jest możliwa często bez większych korekt ? i to relatywnie taniej niż wprowadzanie własnych rozwiązań. Celem współpracy jest partnerska wymiana doświadczeń i uzyskiwanie korzyści na zasadzie wzajemności.

Zasada podobieństwa

Wybór partnerów zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest zasada podobieństwa miast pod względem wielkości, zasobności, potrzeb itd. W przypadku Płocka, który ma zawarte umowy z 14 miastami partnerskimi, impulsem do podejmowania współpracy między...