Zostań Ekobohaterem
Zostań Ekobohaterem
Gorzowska Spółka Inneko w kwietniu tego roku na konferencji pt. ?Marzyciele Recyklingu? przedstawiła niecodzienny projekt wspomagający selekcję odpadów. Czy przynosi efekty? Czy spotkał się z życzliwym przyjęciem mieszkańców? W artykule przyjrzę się bliżej tej akcji.
Zespół Inneko właśnie wdraża w życie spełnienie swojego marzenia, jakim jest poprawa estetyki i porządku miejskich altan śmietnikowych. Ale po kolei?
Pionierska akcja
W czasach, w których każdy statystyczny mieszkaniec naszego kraju produkuje średnio 311 kg odpadów komunalnych rocznie, zagospodarowanie tychże odpadów staje się nie lada wyzwaniem. Co jednak zrobić, aby przekonać ludzi, że segregacja odpadów nie jest jedynie przejściową modą, lecz koniecznością?
Odpady nie są codziennym tematem rozmów, a medialnie stają się zwykle źródłem inspiracji dziennikarskiej jedynie w chwili pożarów. Starając się o nich jak najszybciej zapomnieć, wielu mieszkańców omija wzrokiem zaniedbane altany. Gdy już jednak ktoś tam się pojawi, w najlepszym wypadku wyrzuca szybko worek z odpadami (często do nieodpowiedniego pojemnika) i oddala się pośpiesznie.
Inneko postanowiło wciągnąć społeczność w dyskusję i zachęcić do poprawy estetyki miejsc gromadzenia odpadów. Jak? Prowadzi pionierską akcję w mediach społecznościowych, ale też w samych altanach, czyli tam, gdzie problem jest największy. ?Zostań Ekobohaterem? (bo taką nazwę nosi wspomniany konkurs) oraz tablica, która służy do komunikacji z mieszkańcami, to zabawa będąca po części happeningiem, a po części grą miejską. Przez pół roku użytkownicy altan będą zbierać punkty wynikające z systematycznych ocen przeprowadzanych przez zespół Inneko. Ocenie będzie podlegać z jednej strony jakość selekcji, z drugiej zaś estetyka miejsca ? ze szczególnym uwzględnieniem jej poprawy i zmian. W finale dla tych, których altana uzyska najwyższą łączną punktację, przewidziano nagrodę w postaci nowoczesnej altany śmietnikowej lub gniazda pojemników półpodziemnych.
Walka ze złem
Sama tablica jest nie lada ciekawostką, ponieważ posiada cztery wymieniane cyklicznie moduły. Mieszkaniec znajdzie tam praktyczne informacje o harmonogramie odbioru, ale też dowie się, na jakim etapie jest konkurs, ile punktów dotąd zdobyła jego altana i ile brakuje jej do najlepszych. Pozna też ? dzięki serii zdjęć ? najlepsze przykłady zmian, jakie wprowadzają inni, i informację, jak można zadbać o altanę śmietnikową, aby zdobyć dodatkowe punkty w rankingu. Sama tablica nie jest interaktywna, jednak można znaleźć na niej QR kod do strony akcji oraz mediów społecznościowych, gdzie Inneko zbiera opinie samych mieszkańców, ich pomysły i sugestie. Również ta aktywność jest oceniana i nagradzana.
Środek przekazu jest nowoczesny i pomysłowy, ale więcej pytań pojawia się w aspekcie samego Ekobohatera. Kim jest? Co robi? Na pewno ma takie same atrybuty jak każdy inny superbohater ? ma pelerynę i opaskę na oczach. Z innymi bohaterami łączy go też przede wszystkim misja walki ze złem. Z tym że zielony bohater Inneko zajmuje się sprawami dużo bardziej aktualnymi i realnymi niż Wspaniali z Marvelowskich komiksów. Ekobohater to ktoś, kto świadomie pomaga w codziennym myśleniu o lokalnej ekologii i bliskim, choć odrobinę wstydliwym problemie śmieciowym. Jak na akcję o nowoczesnym smaku przystało, ?Zostań Ekobohaterem? pojawiło się również na Facebooku oraz Instagramie. Bezpośredni sposób przekazu pomaga Ekobohaterowi dotrzeć do każdej grupy wiekowej osób biorących udział w konkursie. Dodatkowo elastyczność w kreowaniu jego postaci pozwala założyć, że po zakończeniu akcji pozostanie on przy życiu i kontynuować będzie swoją misję w szerzeniu wiedzy na temat segregacji.
Czynne zaangażowanie
Akcja ruszyła pierwszego lipca. Przez ten czas pionierska akcja zdecydowanie nabiera tempa i odnotowuje z radością działania mieszkańców. Pojawiły się nasadzenia kwiatów i krzewów przy ogrodzeniu altan. W lokalnych mediach ruszyły dodatkowe konkursy oraz najnowszy, wciąż aktualny konkurs na Facebookowym profilu Ekobohatera. Specjalnie zaprojektowana postać ruszyła również w miasto. Na wspomnianym profilu oglądać można Ekobohatera przy przodujących altanach śmietnikowych, które wyróżniają się z całej reszty. Czym? Na razie chyba przede wszystkim tym, że jej użytkownicy czynnie zaangażowali się w akcję.
?Zostań Ekobohaterem? powoli zaczyna docierać do coraz większej liczby mieszkańców, których świadomość o powadze sytuacji związanej z odpadami rośnie. Nieuniknione jest, że całkiem niedługo segregacja stanie się obowiązkiem nałożonym na społeczeństwo. Od takich pionierskich marzeń, jakie spełnia Inneko, zależeć będzie, czy poziom wyedukowania ludzi wystarczy, aby poszczególne odpady trafiały do przypisanych im kolorystycznie pojemników.
Piotr Szewczyk
przewodniczący Rady RIPOK
Ekobohater to ktoś, kto świadomie pomaga w codziennym myśleniu o lokalnej ekologii i bliskim, choć odrobinę wstydliwym problemie śmieciowym.