Rząd walczy z niedoborami wody
We wtorek 10 września przyjęto uchwałę w sprawie założeń do programu podniesienia retencji w Polsce w latach 2021?2027. Przyjęcie ?Programu przeciwdziałania niedoborowi wody? (nazywanego Programem rozwoju retencji) planowane jest na przełomie 2020/2021 r. i ma skutkować dwukrotnym zwiększeniem ilości magazynowanej wody w Polsce.
Polska należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody. ?W ostatnich latach deficyt ten i związane z nim zjawisko suszy nasiliły się. Zmiany klimatu i wzrost globalnej temperatury prowadzą także do zwiększenia częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych? ? zwrócono uwagę w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Obecnie w zbiornikach retencyjnych magazynowanych jest ok. 4 mld m3 wody, co stanowi zaledwie ok. 6,5% objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Warunki fizyczne i geograficzne Polski stwarzają możliwości retencjonowania na poziomie ok. 15%. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu.
Program retencji będzie zakładał połączenie wszelkich dostępnych metod retencjonowania wody: retencję dużą, małą, sztuczną, naturalną oraz meliorację. W ramach podnoszenia retencji zrealizowanych ma zostać 94 inwestycji, których koszt to 10?14 mld zł.