W ostatnich kilkunastu miesiącach rząd uruchomił kilka programów, których celem jest poprawa jakości powietrza. Samorządy podejmują także własne działania. Niestety, efekty są mizerne, a realizacja programów jest daleka od oczekiwań.

Polski Alarm Smogowy (PAS) pod koniec października br. podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza, ujęte w raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2018. Wynika z niego m.in., że najbardziej zanieczyszczone są głównie mniejsze miasta. ? ?Niechlubnym liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu okazał się Nowy Targ w woj. małopolskim ? 1800% normy. W Pszczynie na Śląsku przez jedną trzecią roku przekroczone było stężenie pyłu PM10? ? piszą przedstawiciele PAS. W Pszczynie liczba dni smogowych była prawie czterokrotnie większa od dopuszczalnej (prawo dopuszcza 35 dni). ?Zaraz za nią uplasowały się inne śląskie miasta, Rybnik i Wodzisław Śląski, w których dni smogowych było po 110. Niewielki Godów z woj. śląskiego ma powietrze o wyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 niż uznawany za stolice polskiego smogu Kraków? ? czytamy.

Chętnych na pieniądze brak

Najważniejszym rządowym narzędziem walki ze smogiem miał stać się program priorytetowy ?Czyste Powietrze?. W zapowiedziach przedstawicieli resortu środowiska pomysł likwidacji 4 mln ?kopciuchów? w 10 lat za kwotę 103 mld zł mógł robić wrażenie. Koordynacją zajął się Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?