Analiza potrzeb zamawiającego

Nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć obowiązywać od 2021 roku, ale już w przyszłym roku zamawiający w wielu przypadkach powinni sporządzać analizy swoich potrzeb.

Od 1 stycznia 2021 r. wszczęcie postępowania dotyczącego zamówienia o wartości unijnej, co do zasady, będzie musiało zostać poprzedzone ?analizą potrzeb zamawiającego?. Niezależnie zatem od daty wejścia w życie nowego P.z.p. niektóre analizy powinny zostać sporządzone już w 2020 r., ażeby ich brak nie zatamował lub nie opóźnił procesu nabywczego, zaplanowanego na pierwsze miesiące 2021 r.

Obowiązek sporządzenia analizy

Uwzględniając wyłączenia wyrażone w art. 266, 362 pkt 1 i 395 ust. 1 pkt 1 lit. a) nowego Prawa zamówień publicznych (P.z.p.), sporządzenie analizy potrzeb zamawiającego jest obligatoryjne w przypadku zamówień, o których mowa w tytule działu II nowej ustawy, a więc zamówień klasycznych, o wartości równej lub przekraczającej progi unijne. Odwołanie się do wysokości progów unijnych ukazuje, że ustawodawca rozszerzył zakres zamówień, których udzielenie będzie musiało zostać poprzedzone analizą potrzeb i wymogów względem pierwotnych zamierzeń. W ?Koncepcji nowego Prawa zamówień publicznych? stosowny obowiązek korelowany był z zamówieniami o wartości niemniejszej niż 20 mln euro dla robót budowlanych oraz 10 mln euro dla dostaw i usług.

Uprawnienie zamawiającego do o...