Pozytywnie oceniamy powołanie Ministerstwa Klimatu oraz zapowiedź powołania pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że decyzje te przełożą się na podniesienie rangi polityki klimatycznej w naszym kraju i przyspieszenie w zakresie ustalenia polskiego miksu energetycznego, w którym biogaz będzie zajmował ważne miejsce. Liczymy również na to, że po ubiegłorocznych wyborach oraz zmianach organizacyjnych związanych z powstaniem nowych resortów rozpocznie się bardzo intensywny i owocny okres pracy nad przepisami, które są niezbędne do prowadzenia niezakłóconej działalności naszych instalacji oraz do rozwoju rynku biogazowego i biometanowego w Polsce.

Z naszej perspektywy kluczowe jest możliwie szybkie skorygowanie aktualnego ustawodawstwa dotyczącego odpadów, ponieważ branża doświadcza wielu trudności operacyjnych w związku z sygnalizowaną przez nas od kilku miesięcy niejednoznacznością niektórych przepisów oraz wynikającymi z niej problemami interpretacyjnymi, przekładającymi się na przedłużające się kontrole wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska w naszych instalacjach oraz niekorzystne dla nas decyzje administracyjne organów kontrolnych.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie ustawowych gwarancji dotyczących opłacalności inwestycji redukujących emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. W tym celu w najbliższej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii powinna się znaleźć modyfikacja systemu wsparcia dla...