W Gdańsku o zagospodarowaniu deszczówki
W Gdańsku o zagospodarowaniu deszczówki
?Deszcz inspiracji? to hasło tegorocznej edycji konferencji Stormwater, która w dniach 3?5 marca odbyła się w Gdańsku. I rzeczywiście, inspiracji, jak można wykorzystywać deszczówkę, nie zabrakło. Nie tylko z Polski, ale również ze świata.
Podczas konferencji szukano odpowiedzi na pytanie, jak przygotować miasta do coraz dłuższych okresów suszy oraz gwałtownych ulew, które coraz częściej nawiedzają różne regiony Polski. Zaprezentowano rozwiązania zastosowane zarówno w mniejszych miastach (Rumia, Słupsk), jak i tych dużych (Kraków, Wrocław). Sposoby zagospodarowania deszczówki przedstawili również goście z innych krajów, takich jak: Indie, Słowacja, Litwa, Francja czy Ukraina.
Deszczówka jako zasób
? Musimy zacząć patrzeć na deszczówkę jak na skarb, zasób, a nie jak na coś, czego należy się pozbyć z miasta ? mówił podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. Maciej Zalewski. Wskazywał on na potrzebę rozwiązań systemowych i edukację społeczeństwa poprzez pokazywanie pozytywnych skutków podejmowanych działań. Na przykładzie Etiopii, gdzie testowano różne rozwiązania w zakresie ekohydrologii, pokazał, jak odpowiednie zagospodarowanie deszczówki w rolnictwie wpływa na jakość plonów i wzrost bioróżnorodności.
Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy
W Polsce 45,6% tere...