Hydranty przeciwpożarowe: przegląd nowych rozwiązań
Hydranty przeciwpożarowe: przegląd nowych rozwiązań
Są najbardziej widoczną częścią systemu wodociągowego. Niekiedy zardzewiałe i zdewastowane, a czasami dumnie prezentujące herby swoich miast. Hydranty! Jakie rozwiązania w zakresie ich eksploatacji są obecnie dostępne na rynku?
Ujęcia wody do celów przeciwpożarowych budowano już w XVI w. w wodociągach drewnianych. W chwili pożaru odkopywano wodociąg, a następnie wiercono w nim otwór, przez który woda wodociągowa napełniała dół w ziemi. Woda była czerpana z dołu i przenoszona w wiadrach lub pompowana przez tłokowe pompy pożarnicze (tzw. sikawki konne). Po ugaszeniu pożaru otwór był zaślepiany kołkiem drewnianym, wykop zasypywany, a jego lokalizację oznaczano na ścianie budynku dla łatwiejszego użycia w przyszłości. Później, tj. od drugiej połowy XVII w., w nowo budowanych systemach wodociągowych przed budynkami tworzono gotowe do użycia otwory zabezpieczone kołkami, dostępne w murowanych studzienkach inspekcyjnych. Takie rozwiązanie było stosowane do XIX w., gdy wprowadzono hydranty zbliżone do obecnej formy.
W nomenklaturze anglosaskiej przetrwało do dzisiaj określenie ?fireplug? (dosłownie: korek pożarowy) jako potoczna nazwa hydrantu. Za twórcę współczesnych pionowych hydrantów połączonych z zasuwą mechaniczną uważa się Frederica Graffa głównego inżyniera...