Ochrona Zielonej Przestrzeni w Karpaczu

W połowie br. kończy się realizacja trzyletniego, międzynarodowego projektu ?MaGICLandscapes?, prowadzonego w Karkonoskim Parku Narodowym we współpracy z partnerami z Niemiec, Austrii, Czech i Włoch. W jego ramach w różnym ujęciu, skalach i dla różnych terytoriów identyfikowano sieci zielonej infrastruktury, oceniano ich wartości, funkcjonalność i zagrożenia oraz wypracowano strategie ich wzmocnienia i rozbudowy.

Przykładem takich opracowań jest specjalny zestaw analiz opracowany dla Karpacza jako pilotaż dla wypracowania metodyki identyfikacji sieci zielonej infrastruktury i jej wzmocnienia w obszarze Karkonoszy. Wybór tego miasta jako przedmiotu tych analiz wiązał się zarówno z jego reprezentatywnym charakterem dla całego ww. obszaru, jak i z zamiarem wypracowania pomocniczego materiału dla prowadzonych aktualnie prac nad kompleksową aktualizacją jego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (znajdującego się obecnie już w fazie opiniowania i uzgadniania).

Problemy rozwoju przestrzennego

W historycznym rozwoju miasta ? dziś jednego z głównych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w całym paśmie ziem górskich Polski ? szczególną rolę, poczynając od połowy XIX w., zaczęła odgrywać turystyka. Przyczyniły się do tego zarówno szczególne uwarunkowania przyrodnicze, krajobrazowe i klimatyczne miasta, jak i n...