Inwestycje kanalizacyjne: mniej pieniędzy i wyzwania inne niż dotąd
Przystępując do Unii Europejskiej, Polska otrzymała ogromne wsparcie finansowe na realizację różnego typu projektów mających na celu podniesienie jakości życia mieszkańców. Największą popularnością cieszyły się projekty infrastrukturalne, które w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich dominowały w trzech głównych sektorach: gospodarka wodno-ściekowa, drogi i szkoły.
Realizacja projektów infrastrukturalnych w gminach pozostaje istotna z dwóch powodów: pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby ludności oraz stanowi dla mieszkańców wyraźny dowód aktywności wybranych przez nich władz samorządowych. Inwestycje w zakresie gospodarki ściekowej miały spełniać jednak jeszcze jeden istotny aspekt – umożliwić wywiązanie się z postanowień Traktatu Akcesyjnego Polski do Unii Europejskiej pod względem wymagań dotyczących systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków komunalnych wynikających z dyrektywy 91/271/EWG. Wymagania te miały zacząć obowiązywać w pełni po 31 grudnia 2015 r. Mieliśmy więc ponad dekadę od wstąpienia do Unii na dostosowanie się do dyrektywy ściekowej. Niestety zobowiązania te w wielu gminach i aglomeracjach nie są spełnione do dziś.
Ciągłe błędy prawne
Polska rozpoczęła wdrażanie postanowień unijnych od opracowania Krajowego Programu Ochrony Środowiska i realizacji celów pośrednich, które do k...