Zamrażanie taryf oznacza same problemy
Blokowanie przez Wody Polskie opłat za wodę i ścieki przyczyni się do hamowania rozwoju technologicznego przedsiębiorstw, którym za kilka lat zabraknie środków nie tylko na rozwój, ale też na utrzymanie we właściwym stanie istniejącej infrastruktury. Co mogą zrobić przedsiębiorstwa, by taryfy zostały zatwierdzone? Czy na ich wysokość wpływa także zmienione niedawno rozporządzenie?
Nieco ponad miesiąc temu, bo 6 kwietnia br., doczekaliśmy się zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 17 marca 2021 r. (DzU poz. 520), bo o nim mowa, nie wprowadza jednak żadnych istotnych zmian z punktu widzenia kalkulacji taryf.
Właściwa treść rozporządzenia nie uległa modyfikacjom. Zmiana została wprowadzona wyłącznie w zakresie załącznika do tegoż aktu i powoduje, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ubiegające się o zatwierdzenie taryfy będą zobowiązane wskazać, czy na terenie objętym wnioskiem wyznaczono aglomerację w rozumieniu art. 86 ust. 3 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. W przypadku, gdy uchwała o wyznaczeniu aglomeracji została p...