Parki skalne w Kielcach
Zadaniem przestrzeni publicznych jest wspieranie więzi społecznych i usprawnianie funkcjonowania lokalnej wspólnoty, bez wykluczania mniejszych grup czy jednostek. Ale nie oznacza to, że przestrzenie publiczne muszą być do siebie podobne, adresowane do jakichś statystycznie określonych i uśrednionych potrzeb. Przykładem wyjątkowej realizacji są parki skalne znajdujące się w Kielcach.
Potrzeby we współczesnym świecie nie są już obiektywne, rozwój społeczny coraz bardziej je zróżnicuje, a postęp cywilizacyjny dostarcza nowych możliwości i sposobów ich zaspokojenia. Nawet tak, wydawałoby się, ściśle zdefiniowany rodzaj przestrzeni publicznej jak park może mieć wiele form, ale zwykle powiązane są one z wykorzystaniem, adaptacją lub ukształtowaniem przyrody ożywionej. Lecz zdarzają się parki wyjątkowe, wykorzystujące lokalne zasoby, wielowiekowe tradycje i wyrafinowane zainteresowania potencjalnych użytkowników, bazując na przyrodzie nieożywionej. Jak wykazuje przykład dwóch tzw. parków skalnych w Kielcach – mogą one stać się nie tylko użyteczne dla mieszkańców, ale też atrakcyjne dla turystów.
Nagrodzony projekt
W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce w 2020 r. Grand Prix otrzymała realizacja wieloaspektowego projektu przestrzennego, w ramach którego powstała infr...