Obiecujące perspektywy dla rozproszonej energetyki
Po chwili wytchnienia od wprowadzania obszernych zmian do Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii i Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne zbliża się kolejna duża nowelizacja obu aktów prawnych. Tym razem jej powodem jest konieczność implementacji do polskiego porządku prawnego jednej z dyrektyw wchodzących w skład unijnego „pakietu czysta energia”, czyli dyrektywy nr 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Dostępne analizy zmian skupiają się głównie na poprawie sytuacji odbiorców energii. Na projektowaną nowelizację warto jednak spojrzeć przez pryzmat korzyści dla energetyki rozproszonej.
Istotnym novum jest stworzenie ram prawnych dla nowej kategorii uczestników rynku energii: społeczności energetycznych. Mają to być podmioty oparte na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie członków, zajmujące się m.in. wytwarzaniem, dystrybucją, obrotem, agregacją lub magazynowaniem energii elektrycznej, realizowaniem przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej lub świadczeniem usług ładowania pojazdów elektrycznych.
Zaznajomionych z innymi formami organizacyjnymi energetyki rozproszonej – klastrami energii i spółdzielniami energetycznymi – dziwić może wprowadzanie kolejnej na pozór podobnej instytucji. Społeczności energetyczne mają być jednak k...